Profilaktyka przedekspozycyjna zakażenia HIV

Konsultacje w czwartki w godz. 16-20 wyłącznie po wcześniejszym zapisie telefonicznym nr (+48) 667 590 282

Profilaktyka przedekspozycyjna zakażenia HIV (Pre-Exposure Prophylaxis – PrEP) polega na przyjmowaniu leków antyretrowirusowych zgodnie z wytycznymi (w jednej tabletce 1x dziennie) w celu ochrony przed zakażeniem HIV. Leki te stosuje się na zlecenie lekarza u osób niezakażonych HIV, zanim dojdzie do ekspozycji na zakażenie (np. przed seksem lub wstrzyknięciem narkotyku) oraz przez jakiś czas po ekspozycji.

PrEP jako dodatkowa metoda profilaktyki transmisji HIV jest szczególnie istotna zarówno w Polsce jak i na świecie, gdyż dotychczasowe metody nie doprowadziły do zmniejszenia liczby nowych zakażeń. Każdego roku notuje się w Polsce prawie 1000 nowych zakażeń wśród MSM i około 300 w pozostałych grupach.

Wizyty lekarskie dotyczące PrEP w Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji przy ulicy Nugat 3 objęte są patronatem Fundacji Edukacji Społecznej.

Wskazania do PrEP:

Profilaktykę przedekspozycyjną mogą otrzymać osoby, które:

  • mają kontakty seksualne bez prezerwatywy z osobami o nieznanym statusie serologicznym lub z osobami HIV(+) z wykrywalną wiremią,
  • stosowały profilaktykę poekspozycyjną (PEP) po kontakcie seksualnym w ciągu ostatniego roku,
  • chorowały na choroby przenoszone drogą kontaktów seksualnych w ciągu ostatniego roku,
  • mają kontakty seksualne pod wpływem substancji psychoaktywnych,
  • używają narkotyków dożylnie,
  • świadczą usługi seksualne

Nasi specjaliści:

dr Karolina Lisek  – absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, lekarka realizująca specjalizację z chorób zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Od 2020r. związana z Fundacją Edukacji Społecznej, działa w Mobilnym Serwisie Redukcji Szkód jako edukatorka oraz pracownik medyczny podczas bezpłatnego i anonimowego testowania w kierunku HIV, HCV, kiła. Certyfikowana doradczyni ds HIV/AIDS, streetworkerka i partyworkerka.

dr Rafał Król – Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w Oddziale I Psychiatrycznym Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie. Jest asystentem w Katedrze i Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie prowadzi zajęcia ze studentami z zakresu medycyny uzależnień. Pracuje również w Fundacji Edukacji Społecznej jako lider działań na rzecz pomocy i wsparcia dla osób problemowo używających chemseksu, certyfikowany doradca Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego, oraz Mobilnego Serwisu Redukcji Szkód, partyworker i streetworker.

Cennik 

Konsultacja lekarska – 150 zł

Badania krwi przed zleceniem PrEP – poziom kreatyniny – 15 zł; antygen HBs – 40 zł; przeciwciała anty HCV total – 75 zł (łącznie 130 zł)

Opcjonalnie – PAKIET INTYMNY: 180 zł (HBV, HCV, HIV, HSV, kiła); PAKIET INTYMNY ROZSZERZONY: 300 zł (HBV, HCV, HIV, HSV, kiła, Chlamydia trachomatis IgM, IgG – test ilościowy)

Leki – koszt zależnie od ceny w aptece (pacjent otrzymuje receptę)